Andaluzja – kraina corridy, wina i flamenco

Andaluzja nazywana jest przez wielu magiczną krainą corridy, wina oraz flamenco – niewątpliwie jest to prawda. Co tak wyjątkowego kryje się więc w Andaluzji? Rzeczywiście, wszystko co hiszpańskie, znajduje swoje korzenie na południu.

Nazwa tej hiszpańskiej prowincji pochodzi od arabskiej Al-Andalus, co także wskazuje na bogatą historię regionu. Władali nim Maurowie po pokonaniu Wizygotów w 711 r. aż do roku 1492. Okres ten pozostawił w spadku specyficzne elementy kultury – architektury, jak Alhambra w Grenadzie, czy meczet w Kordobie. Andaluzja po odkryciu Nowego Świata przeżywała największy rozkwit, bo to właśnie przez nią przepływały skarby Ameryki. Podupadła dopiero pod koniec XIX wieku kiedy jej skarbiec opustoszyli Habsburgowie.

Andaluzja

Andaluzja, źródło: freeimages.com

Jechać, ale kiedy?

Najlepiej zimą. W styczniu i lutym, w tzw. sezonie niskim również i ceny są dużo niższe, a i Hiszpania dużo chłodniejsza i przychylniejsza tym, którzy źle znoszą skwierczące upały.

Sewilla rządzi!

To zachwycające urodą miasto jest jednocześnie stolicą Andaluzji. Panuje tu wieczna „la alegria”, czyli radość. Turyści przybywają tłumnie w ten zakątek kraju, aby cieszyć się słońcem, corridą i flamenco. Najważniejszym zabytkiem miasta jest katedra Najświętszej Marii Panny. Została zaprojektowana w 1401 roku i miała stać się symbolem potęgi chrześcijaństwa. Faktycznie tak było. Wskazują na to jej rozmiary, przez co do dziś jest uważana za największy kościół chrześcijański w Europie – Katedra jest większa od Bazyliki Św. Piotra.

Torre del Oro, czyli Złota Wieża, to mauretańska wieża strażnicza, wybudowana w XIII wieku – warto zatrzymać się w tym magicznym miejscu, wejść na sam szczyt i podziwiać panoramę Sewilli.

Ciekawym zabytkiem miasta jest również budowla zwana Domem Piłata, który ponoć odwzorowuje. Tak czy inaczej XV-wieczny pałac robi imponujące wrażenie.

Arena walki z bykami (Plaza de Toros de la Real Maestranza), to amfiteatr zbudowany w latach 1749-1881. Wewnątrz znajduje się muzeum corridy, eksponujące kolekcję kostiumów, portrety i afisze. Można przyjść tu także na pokaz walk z bykami, które odbywają się co weekend.

Czy Andaluzja to tylko Sewilla?

Oczywiście, że nie! Równie ciekawą miejscowością jest Kadyks z przepiękną plażą La Caleta, oraz perełkami architektury. Takimi jak chociażby Bastion San Sebastian. Sam Kadyks liczy sobie już 3 tysiące lat, dzięki czemu ma zaszczyt nosić tytuł najstarszego miasta w Europie. Co jeszcze warto zobaczyć w tej części Półwyspu Iberyjskiego?

Na szlaku nie może zabraknąć Katedry w Kadyksie – ta majestatyczna budowla zachwyca swoją wielkością. Znana jest jako „wieczna katedra” – patrząc na nią w górę, wydaje się nie mieć końca.

Dla tych, którzy wolą spędzić mniej aktywnie czas podczas pobytu w tym ówczesnym raju, znajdą się plaże: Playa de la Caleta, Playa de Santa Maria del Mar i Playa de la Victoria. Wszystkie zapewnią wyśmienite warunki do leniuchowania.

Andaluzja

Andaluzja, żródło: freeimages.com

Malaga słynie nie tylko z wina!

To doskonałe miejsce na weekend. Andaluzja pomoże Wam poznać Hiszpanię w pigułce. Tu królują fiesty i święta religijne.

Najważniejsze zabytki to Katedra i Cytadela Alcazba, która pamięta jeszcze czasy rzymskie – w IX wieku została przebudowana przez Maurów.

Malaga leży na Costa del Sol – wybrzeżu słońca. Zgodnie z nazwą, promieniami słońca można się cieszyć około 320 dni w roku.

Andaluzja odsłania duszę – flamenco.

To zjawisko kulturowe spopularyzowało się w latach 60-tych ubiegłego stulecia. Na muzyce i choreografii rzecz tu się nie kończy. Chodzi o to, aby tańcem opowiedzieć historię pełną uczuć. To ciekawe połączenie ognia i hinduskich motywów tanecznych – prawdziwa zmysłowość połączona z magią.

Skosztuj Andaluzji a zjesz Hiszpanię.

Tutaj warto przyjechać dla samego wina, które jest wyborne. Zlokalizowanych jest aż 30 regionów, które produkują własny trunek. Leżakuje on miesiącami lub latami, zawsze z takim samym, wyśmienitym skutkiem. Najpopularniejsze wina w tych stronach to Condado de Huelva Joven, Condado de Huelva (wina białe), Condado Pálido, Condado Viejo (typ generoso) oraz pale dry, medium, cream i pale cream (de licor).

Wiele osób odwiedza Andaluzję wyłącznie dla szlachetnych trunków, które urzekły podniebienia „kiperów” z całego świata. Także biura podróży oferują wycieczki do najlepszych winnic, w których możemy zasmakować płynnego złota Hiszpanii.

Ci, którzy przyjeżdżają tu na własną rękę także mogą poczuć smak wybornego wina. Hiszpanie uwielbiają dzielić się tym, co mają u siebie najlepszego – nie bójmy się więc z tego skorzystać!

Tu rzecz ma się podobnie także w kwestii kultury jedzenia. Na próżno szukać pustych miejsc przy stole podczas posiłków – Hiszpanie uwielbiają spędzać ten czas razem. To prawdziwa celebracja przy suto zastawionych stołach.

Andaluzja

Andaluzja, żródło: freeimages.com

O Andaluzji jednym słowem…

Kiedy już raz odwiedzi się tę magiczną krainę skąpaną w słońcu, nie da się do niej nie wrócić po raz kolejny – jest jak magnes, który trzyma serce każdego kto choć raz dał się jej uwieść.

Kupując bilet pamiętajmy o sile uroku jaki rzuca ta hiszpańska kraina – Andaluzja to niejako bilet w jedną stronę.

Andaluzja

Andaluzja, żródło: freeimages.com

Leave a Reply