Costa del Sol czyli Wybrzeże Słońca

Costa del Sol, czyli Wybrzeże Słońca, to coraz bardziej popularny kierunek wszystkich urlopowiczów. Nic w tym dziwnego, gdyż to nie tylko kilometry plaż, ale również malownicza okolica. Wiekowe domy z kamienia, romańskie kapliczki oraz winnice, to tylko niektóre atrakcje jakie można spotkać na Costa del Sol.

Costa del Sol - wybrzeże

Costa del Sol znajduje się w Andaluzji, najpiękniejszym regionie Hiszpanii. Słynie on nie tylko z pięknych wioseczek rybackich, ale też urokliwych zakątków. Poprzeplatany jest przez szlaki, które wiodą w miejscu dawnych tras kolejowych. W całej Hiszpanii jest 100 zielonych szlaków, z czego aż 32 znajdują się właśnie w tym regionie. Można je zwiedzać pieszo, rowerem lub konno, w zależności od upodobań. Trasy prowadzą przez wiadukty, mosty i tunele, oraz dawne stacje przerobione na restauracje i kawiarnie.

Noc - Costa del Sol

Stolicą Wybrzeża Słońca jest Malaga, drugie pod względem wielkości miasto w regionie. Costa del Sol ciągnie się na południe od miasta w stronę Gibraltaru, ma aż 180 kilometrów długości. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że aż przez 320 dni w roku świeci słońce, a średnia roczna temperatura nie spada poniżej 18 stopni Celsjusza. Właśnie tutaj znajdują się najpopularniejsze hiszpańskie kurorty:

  • Benalmádena

  • Málaga

  • Marbella

  • Nerja

  • Torremolinos

Kurorty Costa del Sol kuszą turystów pięknymi plażami i nie tylko

Costa del Sol palmy

Benalmádena jest położona w środkowej części wybrzeża, pomiędzy Torremolinos i Fuengirolą. Znajduje się jedynie 22 km na południowy-zachód od Malagi i wchodzi w skład metropolii. To nie tylko najpopularniejszy kurort, ale również największy jachtowy port Hiszpanii. Malownicze plaże oraz ciepła woda ściągają do Benalmádena turystów z całego świata. Jednak to nie tylko idealne miejsce do letniego odpoczynku, ale też – dzięki bliskości zboczy Sierra de Mijas – do uprawiania sportów zimowych. Można tutaj z powodzeniem wybrać się na narty czy snowboard.

Malaga jest stolicą prowincji o tej samej nazwie – leży na wybrzeżu morza Śródziemnego, po obu stronach rzeki Guadalmedina. Kurort kusi turystów nie tylko szerokimi plażami, ale również zaprasza do odwiedzenia starych zakątków miasta. Można tutaj zobaczyć dawne budowle pochodzące zarówno z XVI jaki i XVIII wieku. Znajduje się tutaj również słynne Muzeum Picassa, w którym zgromadzono ponad 200 jego prac.

Nietuzinkowa Marbella

Marbella

Marbella to ekskluzywny kurort dla gości z wyższych sfer i z zasobnym portfelem. Tutaj można spotkać zarówno międzynarodową elitę jak i włoskich oraz rosyjskich zamożnych oligarchów. Niezależnie od wielkości portfela, warto odwiedzić tę miejscowość chociażby ze względu na starą część miasta. Starówka otoczona jest przez solidne mury obronne. W centrum starej Marbelli przy placu de los Naranjos, znajduje się przepiękny stary Ratusz z mudejarowym, kasetonowym stropem. Ze wszystkich stron otaczają go klimatyczne kawiarenki i restauracje. W Marbelli znajduje się również Muzeum Grafiki Współczesnej, w którym umieszczono mniej znane prace Picassa.

Costa del Sol

Zielona Nerja

Nerja to dawna wioska rybacka, która jest położna u stóp pasma górskiego Sierra de Almijara. Mimo, że stała się znanym kurortem nie straciła nic ze swojego uroku. W okolicach znajdują się nie tylko szerokie plaże, ale również wiele zielonych szlaków idealnych do długich spacerów. Nieopodal można odwiedzić kompleks jaskiń Cuevas de Nerja, w którym znajdują się 63 metrowe stalaktyty. Natomiast na skalistym cyplu zwanym Bálcon de Europa, stoją urokliwe kawiarnie i restauracje z tarasami widokowymi.

Nerja

Dla turystów lubiących dobrą kuchnię i czynny wypoczynek

Torremolinos to kolejny duży kurort leżący na Costa del Sol, który do 1950 roku był jedynie małą wioską rybacką. Znajduje się on na zachód od wybrzeża Malagi, w odległości 13 kilometrów od miasta. Torremolinos polecany jest szczególnie miłośnikom hiszpańskiej kuchni. To właśnie tutaj znajdują się słynne Chiringuitos (restauracje na plaży), prowadzone w większości przez dawnych rybaków. Serwują one turystom wyśmienite dania zrobione ze świeżych ryb, oraz owoców morza. Torremolinos to miejsce typowe dla turystów, gdyż znajdują się w nim ogromne i nowoczesne hotele, sklepy, oraz miejsca do czynnego wypoczynku jak:

  • korty

  • odkryte baseny

  • specjalnie strefy do biegania

  • ścieżki rowerowe

Kiedy trzeba odpocząć od zgiełku

Jednak nie tylko miłośnicy słonecznych kąpieli, oraz błogiego lenistwa nad brzegiem morza odwiedzają Costa del Sol. Znajduje się tu szereg mniej popularnych miejscowości, które kuszą niezmienioną architekturą i dawnym urokiem. Ci, którzy nie zamierzają spędzać kolejnego urlopu w ogromnym i nowoczesnym hotelu, powinni odwiedzić Esteponę, Casares i Manilvę.

Estepona to malownicza wioska rybacka, w której zostało wiele z ducha dawnej Hiszpanii. Tutaj o świcie wypływają kutry rybackie, by później na przystani sprzedawać świeżą rybę i owoce morza. Miłośnicy kultury powinni odwiedzić Esteponę w maju, gdy rozpoczyna się sezon korridy. Natomiast na placu de Toros, można odwiedzić muzeum etnograficzne, archeologiczne i paleontologiczne.

Costa del Sol

Z kolei Casares i Manilvę upodobali sobie artyści – nie bez przyczyny. To oddalone od Estepone miejscowości, w których można odpocząć od zgiełku zatłoczonych miast. Nie są one tak popularne jak wielkie kurorty, więc zachował się ich swojski, uroczy klimat.

Leave a Reply